Rusya’dan Erdoğan – Putin görüşmesi açıklaması: Tek umut olmaya devam ediyor

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği buyruk ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Ukrayna’nın aylardır beklenen taarruzunun başlamasının akabinde savaşta roller değişirken dünya tahıl girişiinin akıbetini merak içerisinde bekliyor.

Milyonlarca insanı ilgilendiren muahede günler içinde sonra erecek. Muahedenin uzaması için bir defa daha devreye giren Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna lideri Zelenski’yi İstanbul’da ağırladı.

Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin ile de görüşmesi bekleniyor.

Tahıl mutabakatının uzaması için kritik ehemmiyete sahip görüşme ile ilgili Rus basınından dikkat çeken bir yorum geldi.

Rusya devlet haber ajansı RIA’ya nazaran, Putin ile Erdoğan ortasındaki görüşmeler, önümüzdeki hafta sona erecek olan Karadeniz tahıl muahedesinin uzatılması için tek umut olmaya devam ediyor.

Haberde iki başkanın görüşmesi için ‘Bugün, bu tek umut olmaya devam ediyor’ denildi.

Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan muahede sayesinde tonlarca tahılın Karadeniz limanlarından inançlı bir formda ihraç edilmesi sağlanmıştı…

Müzakerelere aşina isimsiz bir kaynağa atıfta bulunan RIA, mutabakatın uzatılması konusunda ‘iyimserlik olmadığını’ bildirdi.

Söz konusu kaynak, ‘Uygulamamız, durumu değiştirebilecek olanın iki önder ortasındaki müzakereler olduğunu gösteriyor, mevcut güç devir bir istisna değil’ dedi.

Temmuz 2022’de Rusya ile Ukrayna ortasında Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından arabuluculuk edilen Karadeniz muahedesi, Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından inançlı bir formda ihraç edilmesini sağlayarak global bir besin krizini önlemeyi amaçlıyordu.

Erdoğan’ın önder diplomasisi yürüterek uzamasına katkı sağladığı Tahıl Teşebbüsü’nün mühleti 17 Temmuz’da dolacak.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Birleşmiş Miletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile yaptıkları görüşmede tahıl muahedesinin uzatılmasına yönelik problemlerin hala çözülemediğini söylemişti.

Tahıl muahedesinde Rus tahılının da inançlı koridordan dünya pazarına sunulmasına yönelik hususların bulunduğunu fakat şuana kadar yalnızca bu koridordan Ukrayna tahılının sevk edildiğini belirten Verşinin açıklamasında şu tabirlere yer vermişti;

‘Paketteki bir maddeyi uygulayıp oburuyla ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Bu çok değerli. Bu mutabakatın uzatılmasıyla ilgili meseleler hala çözülmedi. 120 günlük süreç 18 Kasım’da sona eriyor. Verilmesi gereken kararlarda tüm koşulları dikkate alıyoruz.’

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir