Patates kabuklarını atmayın: Patates kabukları saç bakımında kullanılır mı? Kabuklar saç beyazlamasına iyi gelir mi?

Ortaya çıktığı birinci vakitlerde şok tesiri yaratabilen beyaz saçlar, kimyasal boyalarla boyandığında daha fazla çoğaldığı söz ediliyor. Çevresel ve genetik faktörlerin tesiriyle günden güne çoğalan ve manzara bakımından can sıkıcı olabilen bu beyaz saçlar için meskeninizde uygulayacağınız doğal sistemler de mevcut. Pekala beyaz saçlar nasıl oluşur? Bu beyaz saçların patates kabuklarıyla ilgisi ne olabilir?

Saç beyazlaması neden olur?

Beyaz saçlara genetik, yapısal ve dış faktörler neden olabiliyor. Saç beyazlamasını genel olarak nedenleri neler olabilir?

1. Beslenmenin de kimi vakit saç beyazlaması üzerinde tesirli olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme, her türlü hastalığın tetikleyicisi olduğu üzere beyaz saçların da oluşumunda olumsuz bir faktör oluşturuyor.

2. Saçları çok sıcak suyla yıkamak ve sıcak derecedeki fön makinesiyle saçları kurutmak da saçların beyazlamasına yol açabiliyor.

3. Gerilim ve vitamin eksikliği saçın beyazlamasına sebep olabilir. Saçların beslenmesi ve beyazların önlenmesi için vitamin alınmalı. B vitaminleri, demir, iyot ve bakırın alınmaması saç beyazlamasına yol açabilir. Ani olarak yaşanan travma ve duygusal şoklar, çok keder ve çok gerilim de saçta ani ya da bölgesel beyazlamalar yaratabilir.

4. Yaş ilerledikçe bedendeki melanin üretimi azalarak saçlar beyazlayabilir. Evvel grileşen saçlar, daha sonra ise beyazlar.

5. Hipofiz bezlerinin denetiminde çalışan tiroit bezleri, olağandan farklı çalışırsa saçtaki melanin sentezini uyaran T3 ve T4 hormonlarını etkilenir. Bu da saçların beyazlaması ve dökülmesi manasına gelir.

6. Anne, baba ve öteki aile bireylerinin erken yaşta saçları beyazlıyorsa sizin de erken yaşta saçlarınız beyazlayabilir.

7. Pernisiyöz anemi, bedende B12 vitamini eksikliği ve kansızlık meselelerine neden olur. Çocuk yaşlarda ve ergenlik periyotlarındaki saç beyazlamasında kansızlık sorunu olabilir.

8. Kalıtsal bir hastalık olan ve erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen ‘Werner sendromu’ ses kısıklığı, derinin incelmesi, saç beyazlaması ve dökülmesi üzere sıkıntılar yaratır.

9. Saç beyazlaması, grileşmesi ve bölgesel olarak görülen beyazlamalar tıpta poliosis olarak isimlendirilir. Doğuştan, bağışıklık sistemi sıkıntıları ya da çeşitli hastalıklardan sonra da ortaya çıkabilir.

10. Çok fazla saç boyası yahut ilaç kullanımı da saçların beyazlatabilir.

Patates kabukları saç bakımında birebir

Yemek pişirirken bir patatesleri soyup, kabukları çöpe atmayın. Gri yahut beyaz saçları patates kabuğu ile düzeltmek mümkün.

Patatesin kabuğunu soyunca kararma yaşanır. Bunun nedeni de polifenol oksidaz enzimidir. Öbür besinler ve vitaminler ortasında da demir, çinko, bakır, kalsiyum, potasyum, niasin ve magnezyum bulunuyor.

Saç dökülmesine tesir eder mi?

Patates kabukları, gri saç görünümünü kapatmanın yanı sıra saç dökülmesini engellemek için de nizamlı olarak kullanılmalı. Saçınızın tekrar kendi rengine kavuşması ve hoş görünmesi için kullanabileceğiniz patates kabuklarını, saç dökülmesine karşı de deneyebilirsiniz.

Saç beyazlaması için patates kabuklarını kullanın

Malzemeler:

  • 8-10 tane patatesin kabuğu
  • 2-3 bardak su
  • Az ölçüde gül suyu

Nasıl uygulanır?

Suyu orta ateşte kaynatın. Kaynamanın akabinde patates kabuklarını suya koyun ve kapağını kapatın.

Patates kabukları, suyun içinde yarım saat kaynasın. Ateşi kapattıktan sonra da kabukları 20 dakika boyunca suda bırakın.

Kabukları ayıklamak için süzme süreci uygulayın. Kabukların da suyunu sıkın.

Birkaç damla gül suyunu, bu suya damlatın.

Karışımı soğuttuktan sonra püskürtmeli bir şişeye alın.

Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi kullanmayın.

Kendi kendine kuruyan saçınızı tarayın ve tutamlara ayırıp, karışımı modül parça sıkın. Bu karışımı saç derisine de uygulayın. Saçınızın her yerine karışımı sıktığınızdan emin olun.

Bu uygulamaya haftada en az bir sefer tertipli olarak devam etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir