İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Adıyaman’da 700 kişilik konteyner kent

İZMİR- Maraş merkezli sarsıntıların akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Adıyaman’da kurduğu konteyner kentin üretimi tamamlandı. Adıyaman Tabip Odası ile birlikte 15 bin metrekarelik alanda 184 konteynerlik bir hayat alanı oluşturuldu. 184 konteynerin 165’i depremzedelerin kullanımına sunulurken, öbür konteynerler çocuk, sıhhat üniteleri, kütüphane, toplumsal tesis, çamaşırhane ve idare ünitelerine ayrıldı.

Öte yandan Osmaniye’de ise 200 konteynerden oluşan kentte 150 konteynerin heyetimi tamamlandı. Hatay’da 200 konteynerlik kentin imal çalışmaları sürüyor.

HER AİLEYE BİR BAHÇE ALANI

Depremzedelerin büyük kısmının konteynerlere yerleştiğini tabir eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Egeşehir A.Ş Genel Müdürü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Afet Uyumu Sorumlu Yöneticisi Ekrem Tükenmez, “Konteyner kenti kurarken Adıyaman Tabip Odası ile birlikte hareket ettik. Tüm altyapı çalışmalarını tamamladık. Bunun yanı sıra alışılmışın dışında bir mimari tasarım uyguladık. Van Depremi’ni yaşamış bir mimar arkadaşın dayanağıyla bir proje oluştu. Her konteynerin dışına yaklaşık 20 metrekare kullanım alanı bıraktık. Konteynerde yaşayan ailelerimiz burasını bahçe olarak kullanabilecek. Aileler bahçelerini yeşillendirmeye başladı” dedi.

‘YENİ YERLEŞİMLER İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’

Adıyaman’ın merkezinde de bir konteyner kent hazırlığı yürütüldüğünü belirten Tükenmez, “İzmit Belediyesi 30 metrekarelik 120, Avusturya Alevi Birlikleri ise 150 konteyner verecek. Altyapı ve üstyapı çalışmaları ile etraf düzenlemesini biz yapacağız. Toplumsal tesislerini biz kuracağız. Orayı da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Şu anda yer çalışmalarının yüzde yüzü tamamlandı. Su ve kanalizasyon altyapısını yapıyoruz. Yaklaşık 30 konteyner kurulumunu tamamladık. Burada 270 hayat alanının 120’si prefabrik yapı olacak. Birebir vakitte Gölbaşı ilçesinin Harmanlı Beldesi Kalemkaş Mahallesi’nde konteyner alanının altyapısını hazırlayacağız. Hafriyat çalışmalarına başladık. 110 ailenin yaşayacağı bir alan oluşturulacak” tabirlerini kullandı.

Adıyaman’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları aktaran Tükenmez, şöyle konuştu:

“Gölbaşı’nın su ve kanalizasyon altyapısının gerecini sağlıyoruz. 22 çalışanla su ve kanalizasyon altyapısı yenileme ve tamirat çalışmalarımız sürüyor. Tut ilçesinde Mart ayında yaşanan selden sonra dere yataklarının doğal akışını sağlamak ve taşkınları önlemek için çalışmalar yaptık. Sel nedeniyle bozulmuş yolları açarak düzenledik. İş makineleriyle kent içi paklık de yaptık.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir