İstanbul’da hekimlerin protestosuna polis engeli

Sağlık Bakanlığı tarafından 6 Ekim’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile tüm tabiplerin hür çalışma hakkına kıymetli kısıtlamalar getirildi.

İstanbul Tabip Odası bu düzenleme ile 07 Ocak 2023 tarihinden itibaren muayenehanelerin kıymetli bir kısmının tekrar açılmayacak biçimde kapanacağını belirterek hareket yaptı.

AÇIKLAMAYA MÜSAADE VERİLMEDİ

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’daki Medipol Mega Hastanesi’nin önüne giderek açıklama yapmak istedi. Ancak polis açıklamaya müsaade vermedi.

Medipol Hastanesi’ndeki tabipler, hastane bahçesinde bekletilirken İstanbul Tabip Odası yöneticileri de açıklamaya gelirken yolda polis tarafından durduruldu.

BU ENGELLEMEYİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan, Medipol Hastanesi önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Buradaki herkes onlarca yılını bu mesleğe adamış beşerler. Binlerce hastaya hizmet etmiş insanlardır. Böylesi kederlerini anlatmayı engellemek, bunu anlamak elbette mümkün değil. Anlamayacağız da. Biz tekrar de sıkıntılarımızı anlatacağız.

*Açıklama yapacağımız yerden yüzlerce metre ötede durdurulduk. Yalnızca uzun görüşmeler sonucu, gbt yapıldı vs. iki bireye müsaade verildi geçmek için. Durumun vahametini gösteriyor zati bu.

*Bunca emektar arkadaşımıza yapılan muameleyi reva görmüyorum. Biz yeniden de temkinli insanlarız, yanlışsız dürüst hekimlik yapan insanlarız.”

Prof. Dr. Pınar Saip de yolda polis tarafından durdurulanlar ortasındaydı.

Saip, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Serbest meslek çalışma hakkı en kıymetli haklardan biri. 6 Ekim’de tabiplerin bu haklarını kullanmasını engelleyici bir yönetmelik çıktı.

*Uluslararası sermaye ve zincir hastanelere tüm tabiplerin mahkum kalmasını sağlayacak bir yasa.

*Her bölümden doktorlar olarak bir an evvel bunun geri çekilmesini istiyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da büyük bir hastane zincirinin sahibi. Onun istediği bir yasa çıkıyor şu anda.

POLİS TARAFINDAN ARAÇLARIMIZ ÇEVRİLDİ

*Biz de bu maddeyi protesto etmek için Medipol Hastanesi’nin önünde tüm doktorlar, İstanbul Tabip Odası öncülüğünde toplanacaktık.

*Ama polis tarafından araçlarımız çevrildi. Bu açıklamayı yapmamıza bile, yasal haklarımızı kullanmamıza bile müsaade verilmiyor. Şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin geldiği yeri gösteren kolay bir gösterge oldu.

*Kendimizle ilgili bir yönetmelik çıkıyor ve bizim bu yönetmeliğe karşı kelamımızı söylememiz engellenmiş durumda. Yürüyerek gitmemize bile müsaade verilmiyor şu anda. Ülkemizin geldiği durum açısından içler acısı.

YÖNETMELİĞİN MUHTEMEL SONUÇLARI

Tabip odası yönetmeliğin getireceği mümkün sonuçları şöyle sıraladı:

– Hastaların, istedikleri doktoru ve sıhhat kuruluşunu seçme ve burada tedavi olabilme hakları ellerinden alınmıştır.

– Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir ihtimamla yetiştirmiş olduğu nitelikli insan gücü devre dışı bırakılmıştır.

– Bu yönetmelikle sıhhat turizmi ziyan görecektir.

– Sıhhat alanında yaşanan nitelikli iş gücü göçü daha da artacaktır.

– Hür tabiplerle çalışmaları kısıtlanan küçük ve orta ölçekli özel hastaneler, kendilerini idame ettiremeyecekler ve özel sıhhat hizmetleri zincir hastanelerin monopolünde kalacaktır.

– Bu yönetmelik yalnızca 7 bin muayenehane tabibinin teşhis ve tedavilerini yapmalarını engellemekle kalmayıp, erken devirde birçok özel hastane ile cerrahi tıp merkezinde çalışan doktorların, uzun vadede kamuda çalışanlar dahil 185 bin doktorun tamamının, hatta doktor adaylarının çalışma koşullarını ve özlük haklarını olumsuz etkileyecek bir zincirleme tepkiye sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir