İmamoğlu, ‘İstanbul GEG22’ye katıldı: 2036 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul’un böyle bir ev sahipliği bizi heyecanlandırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurum iştiraki Spor İstanbul, Küresel Espor Federasyonu ve Türkiye Espor Federasyonu’nun iş birliğiyle düzenlenen, 65 ülkeden 300’ten fazla e-sporcuyu buluşturan ‘İstanbul GEG22’ tertibine katıldı. Kimi oyunları deneyimleyip, yabancı basının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “2036 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul’un, böylesi bir adıma da mesken sahipliği yapması, bizi bu istikametiyle de heyecanlandıran tarafı oldu. Buluşturmaya devam ediyor İstanbul” dedi.

İstanbul, bu yıl ikincisi düzenlenen Küresel Espor Oyunları’na (GEG) mesken sahipliği yaptı. İBB Spor İstanbul ve Türkiye Espor Federasyonu tarafından desteklenen ve 15 Aralık’ta başlayan memleketler arası GEG22 tertibi bugün yapılan final yarışlarıyla son buldu. Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Küresel Espor Federasyonu’nun en değerli aktifliği olan; spor, teknoloji, cümbüş ve kültür ortasında köprü kurmayı amaçlayan tertibe, 65 farklı ülke ve bölgeden 300’den fazla esporcu katıldı.

Birbirinden renkli imgelere sahne olan GEG22, ulaşılan ülke ve atlet sayısı bakımından 2021’de Singapur’da düzenlenen GEG’in iki katından fazla sporcuyu bir ortaya getirdi. Esporcular, İstanbul’daki dünya finallerinde, canlı seyirci ve çok kanallı yayın önünde yarıştı.

“İstanbul, buluşturmaya devam ediyor”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da milletlerarası aktifliği ziyaret ederek, e-sporcuların rekabetlerine ve heyecanlarına ortak oldu. Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur da ziyareti sırasında İmamoğlu’na eşlik etti. Kimi oyunları deneyimleme bahtı da bulan İmamoğlu, yerli ve yabanca iştirakçilerin ağır ilgisiyle karşılaştı. Esporcular ve iştirakçilerle anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu, yabancı gazetecilerin mevzuyla ilgili sorularını da aktiflik alanında yanıtladı. İstanbul’un dünyada ikinci GEGl Oyunları’na konut sahipliği yapmasının kendileri için gurur verici olduğunu belirtti. İmamoğlu şunları söyledi:

“İstanbul, 16 milyon nüfusu olan bir kent. Tahminen de dünyada en genç nüfus ortalamasına sahip bir kent. Gençliğin bu kadar ilgili olduğu bir alanı, bizim konut sahipliğimizde yönetmek ve bir ortada olmak, elbette ki kentimizi ve beni epey keyifli etti. İstanbul’un dünyanın buluşma noktası. Dünyanın, yeni periyodun spor alışkanlığıyla birlikte İstanbul’da buluşması, geçmişten bugüne, doğuyla batının buluşması ya da diğer türlü birçok hissin bir ortaya geldiği kent olması, bizim açımızdan değerli. Ayrıyeten 2036 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul’un böylesi bir adıma da mesken sahipliği yapması, bizi bu tarafıyla de heyecanlandıran tarafı oldu. Buluşturmaya devam ediyor İstanbul.”

“Oyuncu olmaya niyetim yok”

İBB Başkanı İmamoğlu, kendisinin dijital oyunlarla ortasının nasıl olduğu tarafındaki soruya ise şu karşılığını verdi:

“Benim üç çocuğum var. Yaşları büyük; 25, 17 ve 11. Devir periyot onlar kapanıp kimi oyunlar oynuyorlar. Denedim; başarılı olamadım. Konsantre olamadım. Üç çocuğun yanında başarısız bir baba olmaya dayanamadım. Bir müddet sonra bırakmak zorunda kaldım fakat keyifle izliyorum onların heyecanını. Farklı oyunlar oynuyorlar. Ben de izliyorum onları. Sanırım onların oyunu bu. Biz de güzel izleyicileri olmaya devam edeceğiz. Şimdilik oyuncu olmaya niyetim yok.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir