Ekrem İmamoğlu kararında savcıdan bir teknik hata daha

YSK lider ve üyelerine “Ahmak” dediği gerekçesiyle İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen, 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasıyla ilgili Cumhuriyet savcısı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne müracaat yapmıştı.

“SAVCI ONAMA TALEP EDEMEZ”

Savcı müracaat dilekçesinde, İmamoğlu’na 5 gün fazla ceza verildiğini, cezanın 1 yıl 19 ay 15 gün olarak düzeltildikten sonra da onanmasını talep etti.

Ancak savcının talebinin istinaf mahkemelerinin kuruluş kanununa ters olduğu öğrenildi.

Şöyle ki, Bölge Adliye Mahkemeleri’nde ‘Onama’ diye bir kavram yok. Yalnızca İstinaf talebinin temelden reddi kuruluşu var.

Cumhuriyet savcısının bu istikametiyle de talepte bulunmasının büsbütün adap ve yasaya karşıt olduğu anlaşıldı.

ONAMA KAVRAMI YÜKSEK YARGI MAKAMINA AİT

Bu kapsamda Cumhuriyet savcısının hakkında mahkûmiyet kararı verilmiş bir sanıkla ilgili mahkemeden ‘Düzelterek onama’ talebinde bulunabileceğine dair bir karar de yok. Ayrıyeten ‘onama’ kavramının bir yargılama ile ilgili davayı kesin, son sonuca tekemmül ettiren yüksek yargı makamı olan Yargıtay’a ilişkin.

LEHE YA DA ALEYHE BOZMA İSTEYEBİLİR

Hukukçular yasa gereği, ceza yargılamasında Cumhuriyet savcısının, hakkında karar verilmiş bir sanıkla ilgili fazla ceza verildiğini tespit etmesi durumunda lehe bozma, eksik ceza verildiği yahut somut kanıt varlığına karşın beraat kararı verildiğinin tespit edilmesi durumlarında aleyhe bozma talebinde bulunabileceğini söylüyor.

Savcının, bunun haricinde kanunda onamayla ilgili yetkili olmayan bir makamdan onama isteyemeyeceği üzere; kendisinin de yetkisini aşan düzeltme talebinde bulunamayacağı söz ediliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir