Dünya Kupası’nda “yerli teknik direktör” geleneği bozulmadı

Arjantin Ulusal Futbol Kadrosu’nu dünya şampiyonluğuna taşıyan Lionel Scaloni, FIFA Dünya Kupası’nı kazanan tüm kadroların yerli teknik yöneticiler tarafından çalıştırılması geleneğini bozmadı.

Dünya Kupası tarihinde yabancı teknik yöneticilerin çalıştırdığı ülkeler muvaffakiyete ulaşamadı. 1930’dan bu yana düzenlenen 22 turnuvada şampiyonluk sevinci yaşayan 8 ülke de yerli teknik adamlarla tepeye çıktı.

Uruguay’daki birinci turnuvayı kazanan mesken sahibi ekip, yerli teknik yöneticisi Alberto Suppici ile memnun sona ulaştı. Lionel Scaloni idaresindeki son şampiyon Arjantin de geleneği sürdürdü.

Beş şampiyonlukla kupayı en fazla kazanan ülke unvanını elinde tutan Brezilya üzere ulusal kadro seviyesindeki futbolun doruğuna 4’er sefer çıkan İtalya ve Almanya da bunu yerli çalıştırıcılarla başardı.

Dünya Kupası’nda 2 kere şampiyonluğa ulaşan tek teknik yönetici, İtalya’yı 1934 ve 1938’de zafere taşıyan Vittorio Pozzo oldu.

Scaloni, Arjantin’in kupa hasretine son verdi

Futbolculuk döneminde İspanyol kulübü Deportivo ile 2000’li yılların başında kazandığı başarılarla tanınan Scaloni, 2018 yazından beri çalıştırdığı Arjantin Ulusal Ekibi’ni, uzun yıllar sonra Kupa Amerika ve Dünya Kupası zaferlerine taşıdı.

Scaloni, 2006 Dünya Kupası’nda kadro arkadaşı olduğu Lionel Messi’yi, 2016 Kupa Amerika sonrası ulusal kadrosu bırakma kararından döndüren isimlerden biriydi.

Messi, Scaloni idaresindeki Arjantin Ulusal Grubu ile 2021’de mesleğinin birinci Kupa Amerika, 2022’de ise mesleğinin birinci Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaştı.

44 yaşındaki Scaloni’nin başında olduğu Arjantin, 28 yıl sonra birinci Kupa Amerika, 36 yıl sonra da birinci Dünya Kupası şampiyonluğunu elde etti.

FIFA Dünya Kupası tarihinde şampiyonluk elde eden ülkeler ve yerli teknik yöneticileri şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir