Afganistan ve Pakistan’ı vuran depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Afganistan‘ın kuzeydoğusundaki Badakhshan eyaletinin Hindukuş bölgesinde meydana gelen ve etraf ülkelerde de hissedilen 6.5 büyüklündeki zelzelede bilanço artıyor. Afganistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sharafat Zaman Amrakhel, ülkenin 34 vilayetinde hissedilen zelzelede 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 44 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

PAKİSTAN’DA CAN KAYBI 9’A YÜKSELDİ

Depremden etkilenen Pakistan‘ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde, can kaybı sayısının 9’a yükseldiği, 160 kişinin de yaralandığı belirtildi. Eyalette en az 19 meskenin hasar gördüğü açıklanırken, sarsıntının Lahor, İslamabad, Rawalpindi, Quetta, Peşaver, Kohat ve Lakki Marwat üzere birçok kentte hissedildiği öğrenildi. Telefon çizgilerinin da hasar gördüğü Pakistan‘da bir otoyol, toprak kayması nedeniyle trafiğe kapandı. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, afet kurumlarına acil durum tedbirlerinin alınması talimatı verdi.

ÖZBEKİSTAN, HİNDİSTAN VE KAZAKİSTAN’DA DA HİSSEDİLDİ

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Hindukuş dağlık bölgesi olan sarsıntının yerin 187 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıklamıştı. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise zelzelenin Pakistan, Hindistan, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da hissedildiği belirtilmişti.

GEÇTİĞİMİZ YIL BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Afganistan’ın doğusundaki Paktika vilayetinde geçtiğimiz yıl Haziran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntıda binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir