6 uçuş görevlisine göre uçakta asla yapılmaması gereken şey: “İğrenç…”

Business Insider uçak tartışmalarına ait uçuş vazifelilerinin görüşlerini sormuş.

Her devrin en çok tartışılan hususlarından biri de uçakta koltuğu yatırmak ya da yatırmamak. Uçakta koltuğu yatırmak bir hak mıdır, lüks müdür tartışması uzun müddettir gündemde. Zira, şayet öndeki yolcu koltuğu çok fazla yatırırsa diz uzaklığı nedeniyle seyahat biraz kabusa dönebilir.

Uçakta koltuğu yatırma konusu interneti de her periyot ikiye böler. Insider bu asırlık tartışmayı bu kere uçuş görevlilerine sormuş.

6 uçuş görelisinden 5’i koltuk yatırma konusunda hem fikir. Bununla bir arada hepsinin asla yapmayın dediği bir mevzu var: Lütfen ayakkabılarınızı çıkartmayın…

Uçakta orta kolçak kimin hakkı?

ARKAYA YASLANMA HAKKINIZ VAR’

Insider’ın görüştüğü 6 uçuş görevlisinden 5’i birebir fikirde: Geriye yaslanma hakkınız var.

“Two Guys on a Plane” blogunun uçuş vazifelisi Andrew Kothlow, Insider’a “Koltuğunuzu geriye yatırmak katiyen kabalık değil. Şahsen, bir kişinin, bilhassa de uzun bir uçuşta, mümkün olduğu kadar rahat olmaya çalışmayacağına inanmanın kabalık olduğunu düşünüyorum.

Bir yolcunun, yemek yerken olduğu üzere, önündeki koltuğun dik pozisyonda olmasını isteyebileceği muhakkak durumlar olabileceğini anlıyorum, fakat genel olarak, yolcuların istedikleri koltuk özelliklerini kullanmalarına müsaade verilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyor.

Aynı vakitte büyük bir ABD havayolunda uçuş vazifelisi olan Kothlow’un ortağı Rich Henderson “Bir yolcuya koltuğunu yatıramayacağını söylemek, tepsi masasını kullanamayacağını söylemek gibidir” diyor.

KOLTUĞU NE KADAR YATIRDIĞINIZA BAĞLI

Bir Delta uçuş vazifelisi dışında hepsi koltuğu geriye yaslamanın büsbütün kabul edilebilir bir uçak görgü kuralı olduğunu söyledi.

Uçuş vazifelisi Insider’a “Birinci sınıfta koltuğunuzu yatırmak kaba bir şey değil zira yaslanacak yer var. Lakin uçağın ana kabininde uzanmak o denli. Sanırım kısmen yatırılmış koltuklar sorun olmaz” diyor.

LÜTFEN AYAKKABILARINIZI ÇIKARTMAYIN

Lütfen uçakta ayakkabılarınızı çıkarmayın.

ABD’nin önde gelen havayollarından bir uçuş vazifelisi Insider’a “Lütfen ayakkabı giyin. Uçakta çıplak ayakla, hatta çorapla dolaşmak iğrenç” diyor.

Uzmanlar uçakta çıplak ayakla yere basmanın hijyen açısından da sağlıklı olmadığını söylüyor.

Örneğin Perez, uçak tuvaletlerinde yere sıçramış olabilecek idrara vurgu yapıyor.

Benzer bir haberde Cosmopolitan’a konuşan uçuş vazifelileri, acil durumlara karşı da ayakkabı çıkartmanın güzel bir şey olmadığını söylemiş.

Cosmopolitan, haberinde şu yorumu yapmış: “Ve hepsi bu değil. Uçuş vazifelileri ayrıyeten Cosmopolitan’a rastgele bir yolcunun uçakta ayakkabıları olmadan dolaştığını görmenin onları korkuttuğunu söyledi”

Bir uçuş vazifelisi ise “Bunun nedeni ise hayli iğrenç. Gördüğünüz üzere, uçak tuvaletleri, süratli bir sprey ve tuvalet kağıdının tekrar stoklanması dışında, uçuşlar ortasında her vakit düzgün bir formda dezenfekte edilmiyor ve yere nadiren bakılıyor. Yerdeki sıvı mı? Muhtemelen su değildir” diyor

ÖLÇÜLÜ DEODORANT

Yakın uzaklık seyahatleri için öbür hijyen konularına gelince, Delta uçuş vazifelisi uçmadan evvel duş almanın ve deodorant sürmenin niyetli bir davranış olduğunu söyledi fakat parfümü fazla kaçırmamak gerekiyor.

UÇAK İÇİN KAT KAT GİYİNİN

Ayakkabı giymenin ötesinde, uçuş görevlilerinden birkaçı, yolcular için en âlâ giysi tavsiyelerinin, kabin sıcaklıkları düşebileceğinden ve tüm uçaklarda battaniye bulunmadığından, kat kat giyinmek olduğunu söyledi.

Henderson, “Yolculuk için giyinin varış yeri için değil. İster İsviçre Alpleri’ne ister Karayipler’e gidiyor olun, farklı iklimler için giyebileceğiniz giysiler giymek isteyeceksiniz” diyor.

Başka bir uçuş vazifelisi, “İnsanların uçağa şort ve atletle binmesi ve akabinde çok soğuk olduğundan şikayet etmesi bizi meczup ediyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir