2 bin TL altındaki icra borçları silindi

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA-Kanunda yer alan kimi değerli düzenlemeler şöyle:

*KYK’dan tahsil kredisi alanlar borçlarını, aldıkları ölçü kadar ödeyecek. Tahsil kurumundan mezun olan ya da rastgele bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra ödemeye başlamak üzere kredi aldığı kadar müddette ve aylık devirler halinde borcunu ödeyecek. Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK’den teyit edilmesi halinde, birinci yıl rastgele bir ek olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen ölçüye yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak.

*Kur Muhafazalı Mevduat uygulamasının müddeti 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak.

*Karşılıksız çıkan çeki protesto edilmiş, senet, kredi kartı ve başka kredi borçlarını vaktinde ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirilen bireylerin ve kredi müşterilerinin, borçlarının ödenmesi geciken kısmının 1 Temmuz 2023’e kadar tamamının ödenmesi yahut tekrar yapılandırılması halinde, geçmiş ödeme performanslarına ait olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak.

*Kovid-19 salgınında ‘maske takmama’ para cezaları affedilecek.

*İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve öbür ısınma masraflarına karşılık olmak üzere 30 Haziran 2023’e kadar yapılan aylık bin lirayı aşmayan ödemeler üzerinden gelir vergisi alınmayacak.

*Bakiye takip fiyatı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacaklardan vazgeçilecek.

*İcra takibinden vazgeçme nedeniyle alınması gereken harçlar alınmayacak.

*Varlık idare şirketlerince, bankalardan 15 Ağustos 2022 tarihi prestijiyle devralınan, anapara takip bakiyesi 2 bin 500 lira ve altında bulunan kişisel kredi mukavelesinden kaynaklı alacakların anapara takip bakiyesinin yarısı; kalan anapara, faiz, masraf, vekalet fiyatları ve gibisi alacaklarının takibinden feragat edilmesi kaidesiyle varlık idare şirketi tarafından ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir